Problem med vattenintaget – Arbetsinsats krävs från våra medlemmar

Som många av er säkert känner till så har vi den senaste tiden haft problem med vattenintaget för vårt friskvatten. Trots en stor insats med att försöka hitta och åtgärda orsaken till detta så kvarstår problemet. För att säkerställa vattenintaget under sommaren så har vi nu en provisorisk slang som ligger på backen, från vattenverket och ner i sjön.

Styrelsen har nu tagit beslut om att vi måste gräva ner nya slangar. Som ni förstår så måste de nya slangarna på plats innan vintern. Arbetet planeras till att genomföras i slutet av augusti. För att få till denna åtgärd krävs en arbetsinsats från våra medlemmar. Styrelsen ser ett behov av ca 10 personer som hjälper till med att få ner de nya slangarna i backen och ut i sjön. Anmäl er till Christer Ryman, kontaktuppgifter hittar ni här.

/Styrelsen

Det här inlägget postades i Vatten och avlopp. Bokmärk permalänken.