Nya stadgar fr o m 2023

God fortsättning på 2023

Vid samfällighetens årsmöte i våras togs beslut om att ändra två paragrafer i föreningens stadgar. Dessa är nu godkända och registrererade hos Lantmäteriet.
§ 13 Föreningsstämma – ordinarie stämma behöver nu inte förläggas till samma helg som föreningens arbetsdag på våren och senaste datum för mötet är framflyttat från den 15 till den 30 maj.

§ 14 Kallelse till stämma – kallelse till stämma har ändrats från brev till e-post och anslag på föreningens anslagstavla. Ansvaret för att föreningen har rätt kontaktuppgifter till medlemmen åligger medlemmen.

De nya stadgarna hittar ni i sin helhet här Dokument

Detta innebär att samtliga möteshandlingar i år kommer att skickas ut via e-post. Är ni osäkra på om föreningen har rätt e-post adress kontakta vår kassör Robert Söderström. Ni hittar hans kontaktuppgifter här Styrelsen 2022-2023

/Styrelsen

 

 

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.